آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۶۴۷۹۳
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۱۱/۰۳ - ساعت ۱۰:۳۰
گزارش:

روند اجرای پارک ساحلی شیروان در هاله ای از ابهام/مسئولان چشم انتظار اعتبارات استانی

پروژه پارک ساحلی شیروان پس از اجرای 650 متر از آن، از سال 94 متوقف مانده است و اینک برای تکمیل آن نیاز به اعتبار 400 میلیارد ریالی است.
روند اجرای پارک ساحلی شیروان در هاله ای از ابهام/مسئولان چشم انتظار اعتبارات استانی,

به گزارش خبرنگار عصر اترک از شیروان، در صنعت شهرسازی، سعی می شود که با در نظر گرفتن فرهنگ شهروندان و هویت آن ها، زیبا سازی انجام بگیرد. مسئولان شهری با استفاده از تجهیزاتی مانند: نیمکت های شهری، ایستگاه اتوبوس و وسایل ورزشی پارکی، شهر را برای زندگی راحت آماده می کنند.

هدف مبلمان شهری، ایجاد محیطی خلاق و متفاوت برای مردمی است که در آن زندگی می‌کنند. چنین محیطی با گوناگونی بسیار، آزادی انتخاب به افراد می‌دهد و زمینه خلاقیت را فراهم می‌آورد. فضای شهر حداکثر ارتباط را با مردم و زیستگاه پیرامونشان برقرار می‌سازد و تنها یک وسیله با نام امکانات مناسب شهری برای در اختیار گذاردن تمام این‌ها دردست دارد.

در شهر شیروان نیز تاکنون مبلمان های شهری گوناگونی در ادوار مختلف شهرداران توسط شهرداری ایجاد شده اما در این بین پروژه هایی هستند که سال هاست در شیروان به دلیل عدم اجرای صحیح یا کامل آن، خاطر هر شهروندی را مکدر می کند.

یکی از این پروژه های زیبا سازی در شهر شیروان، پروژه پارک ساحلی با طول 2/2 کیلومتر است که در سال 93 در زمانی که عبدالرضا عزیزی نماینده مردم، صفایی فرماندار شهرستان و بورنگ شهردار شیروان بودند کلنگ آن بر زمین نواخته شد. اما متاسفانه در چندین سال گذشته فقط 40٪ پیشرفت فیزیکی داشته است.

پارک ساحلی شیروان در پنجمین روز از هفته دولت در سال 93 کلنگ آن بر زمین خورد. این پارک در داخل بستر رودخانه اترک (چایلق)، رودخانه ای که از داخل شهر شیروان می گذرد و هر دو سوی آن منطقه مسکونی می باشد، قرار است ساخته شود.

در این گزارش خبری به زوایای گوناگون عقب ماندگی و عدم اجرای این طرح خواهیم پرداخت، ابتدا به سابقه خبری پارک ساحلی رجوع، سپس گفت و گویی با مردم و در پایان مصاحبه ای با مسئولین و صاحب نظران خواهیم داشت:

 

مسئولین سابقا از پارک ساحلی چه گفتند؟

عبدالرضا عزیزی نماینده وقت شیروان در مورخه 22 اسفند 91 در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده در مسیر گذری رودخانه اترک از داخل شهر شیروان، دریاچه مصنوعی اترک همراه با پارک ساحلی احداث خواهد شد.

وی با بیان اینکه عملیات احداث این دریاچه مصنوعی به زودی و پس از تخصیص اعتبار آغاز می شود، افزود: با توجه به وجود سد بارزو و مناسب بودن مسیر گذری رودخانه اترک، زیرساخت های لازم جهت احداث یک دریاچه مصنوعی و پارک ساحلی در حاشیه این رودخانه فراهم است.

عزیزی اضافه کرد: همچنین در سفر مقام معظم رهبری به شیروان مبلغ هفت میلیارد ریال اعتبار جهت جمع آوری آب های سطحی شیروان به شهرداری اختصاص یافته که در این زمینه نیز جمع آوری و هدایت آب های سطحی به سمت دریاچه مصنوعی یکی از برنامه های در نظر گرفته شده برای احداث دریاچه است.

رئیس مجمع نمایندگان وقت خراسان شمالی عنوان کرد: بعد از احداث دریاچه و پارک ساحلی می توان غرفه و واحدهای تجاری را نیز در این مسیر جانمایی و احداث کرد که این امر قطعا به رشد اقتصادی شهر و جذب گردشگر کمک بسزایی خواهد کرد.

 

 

برآورد اعتبار 27 میلیارد ریالی برای طرح

اترک نیوز (پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک کنونی)، در ۲ اسفند ۹۳ نوشت: در هفته دولت امسال  مراسم کلنگ زنی پارک ساحلی در بستر رودخانه چایلق با حضور نماینده مردم شیروان در مجلس، فرماندار شهرستان، اعضای شورای اسلامی شهر شیروان، شهردار شیروان و جمعی از مسئولان شهرستان و استان، برگزار شد.

شهردار شیروان اعتباری بالغ بر بیست و هفت میلیارد ریال را برای ایجاد این پارک برآورد کرد و فرماندار شهرستان شیروان نیز طرح پارک ساحلی در بستر رودخانه چایلق را یکی از مؤلفه های توزیع عادلانه اقدامات خدماتی و عمرانی در مناطق شهر شیروان عنوان کرد.

آیا مسئولین قبل از احداث پارک اقداماتی را انجام داده اند تا بر اثر جاری شدن سیل خسارتی به این پروژه وارد نشود؟ آیا فکری برای مسیر رودخانه در حین احداث شده است؟ ایا جا نمایی پارک ساحلی درست تعیین شده است؟ مسئولین چه پاسخی در رابطه با از بین رفتن بودجه صرف شده دارند؟

 

پارک ساحلی یکی از مؤلفه های توزیع عادلانه اقدامات خدماتی و عمرانی در شیروان

سایت شهرداری شیروان در ۶ شهریور ۹۳ نوشت: صبح پنجمین روز هفته دولت مقارن با ششم شهریور ۹۳ مراسم کلنگ زنی پارک ساحلی در بستر رودخانه چایلق و طرح ساماندهی رودخانه یاد شده با حضور نماینده مردم شیروان در مجلس، فرماندار شهرستان، اعضای شورای اسلامی شهر شیروان، شهردار شیروان و جمعی از مسئولان شهرستان و استان، برگزار شد.

جعفر بورنگ”شهردار شیروان” در مراسم کلنگ زنی پارک ساحلی بستر رودخانه چایلق و طرح ساماندهی رودخانه چایلق، گفت: خرسندیم که امروز به مدد الهی، پشتوانه شورای اسلامی شهر شیروان، فرماندار شهرستان و بخصوص حمایت و قول مساعد نماینده مردم شریف شیروان در خانه ملت در تأمین اعتباری بالغ بر بیست و هفت میلیارد ریال، طرح احداث پارک ساحلی در بستر رودخانه چایلق و ساماندهی رودخانه به طول 2/2 کیلومتر در برنامه هفته دولت کلنگ زنی می شود.

فرماندار شهرستان شیروان افزود: طرح پارک ساحلی در بستر رودخانه چایلق یکی از مؤلفه های توزیع عادلانه اقدامات خدماتی و عمرانی در مناطق شهر شیروان بوده و از شهرداری می خواهم، هر چه سریعتر این مهم را به بهره برداری رسانده و شورای اسلامی شهر شیروان هم تدابیری اتخاذ نمایند که تمامی مناطق بصورت موزون و همگن توسعه یابد.

عبدالرضا عزیزی”نماینده مردم شریف شیروان بیان داشت: هفته دولت، زمان مناسبی برای دستگاههای اجرایی است تا بخشی از خدمات ارائه شده به مردم را در قالب تبیین و تشریح اقدامات نظام مقدس به عموم اطلاع رسانی کنند.

عزیزی ادامه داد: در خصوص طرح پارک ساحلی بستر رودخانه چایلق نیز به شهردار شیروان اطمینان خاطر می دهم که اعتبار بیست و هفت میلیارد ریالی آن توسط بنده امضاء و به تبع سایر موافقت های مأخوذه، اعتبار مزبور مصوب شده و هیچ نگرانی نیست و ثابت قدم طرح را آغاز نمائید (خبرنگار: کل اعتبار تخصیص یافته یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان می باشد).

نماینده مردم شریف شیروان در مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار داشت: بنده از هیچ اقدامی در توسعه شهرستان شیروان و حوزه انتخابیه خود دریغ نخواهم نمود و ان شاءالله در سال های آتی پیش روی با ادای تکلیف در خدمت، اعتبارات بیشتری را برای تصویب و وارد نمودن به شیروان پیگیری خواهم نمود.

 

این پروژه را خطرناک و به نفع شهر و مردم نمی دانم

خبرگزای نسیم تاریخ 5 مهر 94: محمدرضا فیاض پسندیده، عضو دوره اول و دوم شورای شهر شیروان با انتقاد از احداث پارک در بستر رودخانه چایلق شیروان، گفت: ما در دو دوره شورا به دنبال ایجاد دیوار ساحلی برای مهار سیلابها بودیم و هدف مان تأمین امنیت مردم شهر در قبال سیل های مخرب بود ولی متأسفانه در این دوره شاهد بالا آمدن بستر رودخانه هستیم.

وی با اشاره به این که دغدغه هایش را در نشست مشترک با اعضای شورا و کارشناسان هم مطرح کرده است، اضافه کرد: مردم نسبت به احداث پارک در بستر رودخانه معترض و نگران هستند و نباید کاری که برای مردم نگران کننده است و باعث سلب آرامش و امنیت شهروندان می شود را با اصرار انجام داد.

این عضو دو دوره شورای شهر با اشاره به سیل های مخرب اخیر در کشور اظهار داشت: هر چند مشاور در این طرح ایده هایش را مطرح کرد ولی برای شرایط بحران برنامه ای ارائه نشد و همه چیز در شرایط عادی طراحی شده است اما در هر صورت طرح ارائه شده نتوانست دغدغه همه حاضران در نشست کارشناسی را برطرف کند.

فیاض پسندیده با بیان این که من نیرویی سیاسی نیستم، افزود: من کاری به افراد و اهداف سیاسی آنها ندارم و نظرم بر حسب تجربه شخصی و نگرانی جمعی از شهروندان است که در این شرایط اجرای این پروژه را خطرناک و به نفع شهر و مردم نمی دانم و معتقدم شهرداری باید به جای احداث پارک نسبت به ادامه دیوارکشی این رودخانه اقدام کند تا سلامت شهر و شهروندان تأمین شود.

 

 

سایت اطلاع رسانی عبدالرضا عزیزی در روز یکشنبه 30 فروردین 94 از بهره برداری فاز اول این پروژه به طول 600 متر تا پایان سال خبر داد.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس بیان داشت: رودخانه چایلق یکی از آرزوهای بزرگ مردم شیروان است که این رودخانه از این وضعیت خارج شود، با طراحی هایی که شهرداری اعمال کرده و با دستوراتی که شورای اسلامی شهر داده اند و با حمایت های مردم شیروان قرار است که داخل این رودخانه آب و درحاشیه ی آن فضای سبز، پارک و اطراف آن معماری یکسان ساخته شود.

وی افزود: برای کمبود آب اعتباراتی تخصیص داده شده است که درصورت کمبود آب لایروبی قنات شهرداری در دستورکار قرار می گیرد و برای جلوگیری از جاری شدن سیل، سدی درهنامه با اعتبار 350 میلیون تومان ساخته می شود.

شهردار شیروان افزود: پل شهید پارسا برروی رودخانه چایلق شیروان در حال احداث است و همچنین ساماندهی رودخانه چایلق در دستور کار قرار دارد، تاخیر در انجام این پروژه به دلیل مشکلات اخذ مجوز از نهاد های مربوطه و تکمیل نقشه ها بوده است در حال حاضر این موانع ها رفع شده اند، امیدواریم در فاز اول این پروژه به طول 600 متر را بتوانیم تاپایان سال به بهره برداری برسانیم.

 

چایلق محل تخلیه زباله و تجمع معتادین متجاهر شده است

افراد ساکن در این منطقه با گلایه از عقب ماندگی طرح مزبور می‌گویند: مردم زباله‌های خود را در این مکان ریخته که تجمع زباله‌ها موجب بوی نامطبوع و آزار دهنده شده و سلامت ساکنان را به خطر می اندازد.
 
 محسن نظری اظهار داشت: همچنین در بسیاری از موارد تجمع زباله‌ها به مدت چندین روز موجب جمع شدن سگ‌های ولگرد و حشرات موذی می شود که مردم هنگام عبور با ترس از این مسیر گذر می‌کنند.
 
 یکی دیگر از ساکنان منطقه گفت: این محله امنیت لازم را ندارد چرا که در ساعت‌های مختلف روز شاهد تجمع افراد معتاد در زیر پل‌ها خصوصا شب هنگام هستیم.
 
غلام نظری افزود: تاکنون برای رفع و حل این موضوع چندین بار مکاتبه و تماس تلفنی با مسئولان صورت گرفته و متولیان امر اقدام کرده اند ولی به صورت موقتی بوده و مجدد معتادان پس از چند روز در زیر پل تجمع می کنند.
 
 یکی دیگر از ساکنان بیان داشت: در فصول مختلف سال شاهد بارش‌های رگباری در این شهر هستیم که با توجه به اینکه پروژه نیمه تمام و رها شده است ترس و واهمه ما به خاطر بالا آمدن حجم آب رودخانه و ورود به داخل منازل است.
 
جواد نیکبخت خاطر نشان کرد: در سال های گذشته که شاهد بارش های سیل آسا و تقریبا بالا آمدن سطح آب رودخانه بودیم اقدام به گذاشتن کیسه های پر از شن کنار درب منازل کرده ایم که مبادا آب به داخل ورود پیدا کند.
 
وی گفت: انتظار می رود مسئولان مربوطه به خاطر رفع این مشکل بزرگ و دغدغه مردم در روزهای بارندگی طرح ساماندهی و اجرای مجدد را در اولویت قرار دهند.

 

 

اعتبار ۱۸ میلیارد ریالی برای طرح، اعتبار ضعیفی بود

قائم مقام شهردار شیروان به خبرنگار عصر اترک گفت: در سال 93 جلسه ای مبنی بر بهسازی رودخانه چایلق در محل فرمانداری شهرستان شیروان تشکیل شد و بنا شد این کار توسط شهرداری انجام شود.

مسعود الهی افزود: با توجه به اینکه رودخانه در وسط شهر بود زباله های فراوانی توسط اهالی به داخل رودخانه ریخته می شد و به جهت گیاهانی که رشد کرده بودند و محل تبدیل به لجن زار شده و نخاله های ساختمانی در آن ریخته می شد شهرداری به جهت آنکه بتواند بستر رودخانه را سازماندهی کند و بهسازی انجام دهد مشاوری را برای این کار انتخاب کرد.

الهی تصریح کرد: در سال 93 همزمان با فعالیت مشاور، در هفته دولت کلنگ‌زنی این مکان توسط مسئولین شهرستانی انجام شد. سپس مشاور طرح خود را با 2/2 کیلومتر طول مسیر و عرض 22متر در بستر رودخانه که دقیقاً مقطع هدایت سیلاب است، ارائه گرد.

وی با بیان این که عرض بستر رودخانه از 38 متر تا 64 متر متغیر است ولی محدوده طرح همان عرض 22 متر است، اظهار داشت: طراحی برای دبی هدایت آب سیلاب های 2 ساله، 25 ساله و 50 ساله انجام شد و بعد از آن پیمانکار در سال 94 آغاز به کار کرد که نزدیک به 650 متر طول مسیر پارک ساحلی انجام شد.

الهی ادامه داد: همزمان کار دیوار ساحلی که افزایش ارتفاع داشت (حدفاصل پل پارسا تا پل گلیل)، نزدیک به 200 متر دیوار کشی نیز انجام شد که در این حین دغدغه هایی از طریق ساکنین محل و بعضی مسئولین به گوش رسید که این دغدغه های مردم و مسئولین در جلسات مختلف شورای شهر بحث و در فرمانداری مطرح شد.

قائم مقام شهردار شیروان با اشاره به اینکه مراحل قانونی این طرح طی شده است، تاکید کرد: در آن زمان آب منطقه‌ای و دفتر فنی استانداری طرح را تایید کردند و طرح عملاً از لحاظ قانونی مشکلی نداشته اما مجدداً با توجه به این دغدغه های مردمی، آب منطقه ای ورود پیدا کرد موضوع را بررسی و در نهایت در جلسه ای در فرمانداری اعلام شد که این طرح مورد تایید است و مشکلی ندارد و کار انجام شده این همان طرح مصوب شده است.

وی اعتبار تخصیص یافته به این پروژه کم دانست و خاطر نشان کرد: در پروژه آن زمان بالغ بر یک میلیارد و 800 میلیون تومان هزینه شد ولی اعتبار تخصیص داده شده خیلی کم بود و متاسفانه از آن زمان هم بابت بستر رودخانه اعتبار مازاد داده نشد و همچنان پیمانکار از همان سال از شهرداری طلبکار است.

 

700 میلیون ومان برای دیوار کشی هزینه شد

قائم مقام شهردار شیروان افزود: محدوده ای که پیمانکار کار را انجام داده است ۲۲ متر می باشد ولی عرض رودخانه حدوداً 64 متر است و فضای اضافی وجود داشت بنابراین در شورای شهر مطرح شد که از فضای اضافی باقیمانده به عنوان پارک محلی و فضای سبز با گیاهان کوتاه قد که موردی برای سیلاب هم نداشته باشد، استفاده شود لذا مورد تایید شورای شهر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه حدود یک سال به طول انجامید تا مشاور برای این منظور گرفته شود، گفت: طراحی فضای سبز انجام و به شهرداری ابلاغ شد و با هزینه و اعتبار داخلی خود شهرداری خاک ریزی پروژه انجام و اکنون آماده ادامه طرح و ایجاد فضای سبز می باشد.

الهی ادامه داد: ادامه روند کار و تکمیل شدن طرح نیاز به اعتبارات استانی دارد، به خاطر کمبود اعتبارات ۲ سال طرح متوقف شد و در سال 97 اعتبارات باز آفرینی برای محدوده شهرک ولی عصر داده شد.

 

کمبود اعتبار باعث نیمه کاره ماندن طرح شد

وی یادآور شد: در این مرحله برای محدوده پل حکیم به سمت شهرک ولیعصر توسط اداره کل راه و شهرسازی 290 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شد و خود طرح را اداره کل انجام داد ولی باز هم متاسفانه اعتبارات محدود بود و کار به طول 100 متر در عرض 35 متر از حد فاصل پل حکیم به سمت تپه نادری انجام شد ولی با حالت نیمه کاره رها شد و به علت کمبود اعتبارات کار ناقص ماند.

الهی خاطرنشان کرد: در سال 99 به جهت ضرورت دیوار ساحلی در قسمت جنوب شرقی حدفاصل پل گلیل به پل کشاورز، به علت کوتاه بودن ارتفاع دیواره و اعتباری برای آن در نظر گرفتیم که اگر بحث سیلابی بود به شهر خسارت جدی وارد نشود.

وی ادامه داد: در این مرحله نزدیک به 650 متر دیوار کشی انجام شد و بالغ بر 700 میلیون تومان هزینه آن شد تا کار به اتمام رسید.

 

با ایجاد پل جدید، پل یک کلام حذف می شود

قائم مقام شهردار شیروان گذری بر پل قدیمی یک کلام که در مسیر طرح پارک ساحلی قرار دارد زد و اظهار داشت: با توجه به اینکه پول آهنی یک کلام قدیمی ترین پل بروی رودخانه چایلق است، ارتفاع کف تا سقف پل آهنی کوتاه است دهانه‌های پل هم کوتاه بوده و وقتی در جریان سیل قرار بگیرد احتمال اینکه شاخه های درخت و .... با پل برخورد داشته و مسیر را مسدود کند وجود دارد.

وی ادامه داد: در جلسه شورا شهر بررسی کردیم، تصمیم گرفته شد که پل جدیدی با دهانه بزرگتر و افزایش ارتفاع طراحی شود و با ایجاد آن از حوادث احتمالی در آینده جلوگیری کنیم روند قانونی احداث پل جدید یعنی انتخاب مشاور، طراحی پل و انتخاب پیمانکار انجام شد. پل بتنی ایجاد شده نزدیک به 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و نزدیک به 450 میلیون تومان از هزینه های داخلی و استانی صرف آن شده است.

الهی گفت: متاسفانه به خاطر عدم تخصیص اعتبارات استانی متاسفانه کار متوقف شد. جهت تکمیل بستر رودخانه ۲/۲ کیلومتری با عرض متغیر که بستر سنگی را بخواهیم اجرا کنیم با اجرای فضای سبز و مبلمان شهری نیاز به هزینه بالایی دارد و برآورد هزینه‌ای که انجام شده حدود 40 میلیارد تومان اعتبار لازم است.

الهی عنوان کرد: خوشبختانه در سفر ریاست سازمان بحران به شیروان که در هفته های اخیر بازدید میدانی از شهرک منتظری و پل پارسا داشت، تاکید شد که دیوار ساحلی شهرک منتظری درست بشود در همین راستا درخواست دادیم از استانداری که بتوانند اعتبار خاصی را تخصیص دهند و اولویت اول را دیوار ساحلی قرار دهند.

قائم مقام شهردار شیروان در پاسخ به سوالی که این پروژه در چه مدت و تا چه زمانی باید تکمیل می شده است، گفت: مسیر پروژه طولانی است و چند پروژه شامل دیواره ساحلی، لایروبی بستر رودخانه، محل هدایت سیلاب، اجرای فضای سبز و مبلمان شهری با یکدیگر ادغام شده و در قالب یک پروژه تعریف شده است لذا زمان برای اجرای این پروژه در نظر گرفته نشده است.

وی با اشاره به اینکه اعتبار خاصی برای این پروژه در نظر گرفته نشده است، افزود: شهرداری به میزان اعتبارات داده شده توانسته کار را به مرحله کنونی برساند و اکنون مشکل اعتبار استانی مطرح است و اولویت ما تکمیل دیواره ساحلی خواهد بود امیدواریم با تخصیص اعتباراتی که درخواست داده ایم بتوانیم ادامه طرح را به انجام برسانیم.

الهی در جواب به سوالی که طرح اولیه توسط چه کسی مطرح شده است؟ اظهار داشت: پیشنهاد اولیه توسط فرمانداری مطرح شد که بحث ساماندهی رودخانه توسط شهرداری پیگیری شود و به انجام برسد و شهرداری فقط مجری و اجرا کننده طرح است. ما بر اساس وظایفی که بر عهده شهرداری ها گذاشته اند می بایست رودخانه‌های عبوری در داخل شهرها را ساماندهی کنیم، این جزو وظایف شهرداری است.

 

برای اجرای کامل طرح به 400 میلیارد ریال اعتبار نیاز است

الهی تاکید کرد: هزینه ساماندهی این چنین طرح هایی در بستر رودخانه از عهده شهرداری خارج می باشد و همانطور که عرض کردم برای اجرای این طرح نزدیک به ۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که این نیازمند کمک دولت می باشد.

قائم مقام شهردار شیروان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا کلنگ زنی در شیروان بدون فکر و بررسی و کارشناسی دقیق قبلی انجام می شود، تصریح کرد: درآمد شهرداری‌ها محدود بوده و ما به میزان درآمد شهرداری در سطح شهر کار انجام می‌دهیم برای مثال خیلی از معابر ما در سطح شهر خاکی است، توانایی ما به اندازه میزان درآمد ما است. پروژه های دیگر هم به همین صورت است و اکثر پروژه ها نیازمند تامین اعتبار هستند.

 

اگر همه بودجه داده شود کار با سرعت پیش می‌رود، اما مرحله به مرحله بر اساس بودجه ای که به ما تخصیص داده می‌شود کار می کنیم

ناظر پروژه پارک ساحلی شهر شیروان گفت: با توجه به بحث های اقتصادی که وجود دارد هر پروژه شامل یک فاز بندی است و کمتر دیده شده که پروژه به طور مثال برای یک زمان مشخص مثلاً یک سال آماده بهره برداری شود.

مهدی رحیم زاده ادامه داد: مثلا برای اجرای پل جدید که بر روی رودخانه چایلق در حال احداث هستیم دارای فاز بندی است به این صورت که مرحله اول اجرای فونداسیون، مرحله دوم اجرای شمع‌ها و مرحله سوم سازه فلزی است.

رحیم زاده افزود: اگر در همان مرحله اول همه بودجه آن به ما داده شود کار با سرعت پیش می‌رود اما مرحله به مرحله بر اساس بودجه ای که به ما تخصیص داده می‌شود پیش می رویم و جاهایی از بودجه داخلی کار پیش می‌رود.

 

عضو اسبق شورای شهر شیروان گفت: طرح پروژه چایلق طرح خوبی است اما بد اجرا شده است.

شاهرخ شاهرخی ادامه داد: اگر اجرای کف رودخانه یک متر پایین تر بود، میزان حجم آب عبوری خیلی بالاتر بود و دیگر به افزایش ارتفاع دیوار ساحلی نیازی نبود.

شهردار سابق شیروان افزود: کف رودخانه یک متر بالاتر کار شده و دیوار ساحلی هم دو متر ارتفاع داده شده است که اگر این اتفاق نمی افتاد افزایش ارتفاع نیم تا یک متری دیوار ساحلی کفایت می کرد.

عضو دومین دوره شورای اسلامی شهر شیروان تصریح کرد: طرح، طرح خوبی است ولی از نظر اجرا ایراد دارد ولی در آن دوره که شورا 9 نفره بود بسیاری از اعضا شورا موافق طرح بودند و فقط 2 نفر مخالف نحوه اجرای طرح بودیم که نتوانستیم سایر و شهردار را متقاعد کنیم.

شاهرخی در زمینه مدت زمان طرح و میزان اعتبار طرح به خبرنگار ما گفت: این طرح چون مسیر آن طولانی است و هزینه بالایی دارد لذا این طرح مشابه اجرای پیاده رو سازی است که هر چقدر که توانستید اجرا کنید که هر چقدر هم بیشتر هم کار شود بهتر است.

وی در پایان گفت: خیلی سعی کردیم که نحوه اجرا را تغییر دهیم و حجم داخل رودخانه را زیاد پر نکنیم حتی با آقای حسین پور اعتراض کردیم اما به جایی نرسید.
 
انتهای پیام/حق بین

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


پایگاه خبری تحلیلی اخبار شیروان