آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۳۴۸۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۱۰ - ساعت ۹:۲۷
گزارشی از بررسی هزینه های بیماران کرونایی؛

کرونا و درمانی که رایگان نیست/ مرگ هایی که بخاطر فقر رخ می دهد

بیش از 10 ماه از ورود ویروس کرونا به کشور می‌گذرد؛ ویروسی که توانست ابعاد مختلف زندگی بشر را دستخوش تغییر کند و بسیاری از افراد هم داغدار از دست دادن عزیزان خود بخاطر ابتلا به این بیماری شدند.
کرونا و درمانی که رایگان نیست/ مرگ هایی که بخاطر فقر رخ می دهد,

 به گزارش پایگاه خبری شیروان، نگرانی و اضطراب ابتلا به این بیماری از یک سو و هزینه‌های گران تشخیص و درمان این بیماری از سوی دیگر به یکی از جدی‌ترین دغدغه‌ها و نگرانی افراد و خانواده‌ها تبدیل شده است.

دغدغه هایی که در بسیاری از موارد حتی از خود بیماری هم مهمتر شده و بسیاری از افراد بخاطر ناتوانی در پرداخت هزینه های بیماری کرونا از مراجعه به مراکز درمانی خوددداری کرده و به گفته مسئولان بهداشت و درمان همین مراجعات دیر هنگام به هزینه گرانتر یعنی از دست دادن جان بیمار ختم شده است.

یکی از بیماران کرونایی که در بیمارستان امام خمینی (ره) و هاشمی شیروان بستری شده بود و تمایلی به عنوان کردن نامش نداشت گفت: ارتباط بین بیمه های تکمیلی با مراکز دولتی و غیر دولتی وجود ندارد بنده جهت تشخیص بیماری کرونای خودم در تاریخ ۲۵ آذر به بیمارستان امام خمینی شیروان مراجعه کردم و پس از تایید پزشک بیمارستان که به کرونا مبتلا شده ام یک شب را در آنجا بستری شدم که پس از تسویه حساب مبلغ آن را به صورت آزاد محاسبه کردند.

 وی ادامه داد: برای ادامه درمان به بیمارستان‌هاشمی منتقل شدم که در آنجا هم به مدت پنج شب بستری بودم در کل مبلغ 1 میلیون و 731 هزار تومان بصورت آزاد به حساب بیمارستان ها واریز کردم.

این بیمار کرونایی گفت: یک بیمار به فرمایش مقام معظم رهبری بیش از بیماری خود نباید زحمتی داشته باشد، چرا باید هماهنگی بین بیمه ها وجود نداشته باشد که یک شخص بیمار پس از طی درمان مجبور شود دنبال فاکتور و کاغذ بازی بیفتد و چرا نباید بیمه ها بطور مستقیم با مراکز یا بالعکس ارتباط داشته باشند این مشکل تمام بیماران است که با چنین بیمه هایی قرارداد دارند.

یکی از خانواده های شیروانی که جوان 32 ساله شان بر اثر بیماری کرونا جان باخته است، گفت: شنیدم که تا اردیبهشت ماه هزینه های بیماران کرونایی رایگان بوده ولی بخاطر افزایش بیماران بستری شده از آن پس رایگان محاسبه نکردند.

وی که نامش را عنوان نکرد ادامه داد: متاسفانه برادر بنده بر اثر ویروس کرونا جانش را از دست داد اما بخاطر دارم که در یک مرتبه فقط از پدرم برای برادر مرحومم 4 میلیون تومان هزینه دریافت کردند اما در جاهای دیگر چقدر هزینه شده را نمی دانم.

 

کمبود نیروی متخصص بیمه درمان باعث تاخیر در کار می شود

رضا آزاد رئیس شعبه مرکزی بیمه ایران در شیروان گفت: مجموعه بیمه مرکزی شیروان باید ۱۰ نفر نیروی کاری داشته باشد که متاسفانه با ۳ نفر تمامی کارهای مرتبط به بیمه گذاران را انجام می‌دهیم این در حالی است که در هیچ جای دیگر این چنین نیست.

وی با بیان اینکه در شهرهای دیگر نیروی مازاد هم دارند، افزود: در این مجموعه  نیروی مخصوص بیمه درمان نداریم که اگر این نیرو در اختیار داشته باشم سرعت تسویه فاکتورها بیشترمی شود البته پیش از این هم نامه نگاری هایی صورت گرفته است تا بتوانیم نیرویی را از بیمارستان ها  جذب کنیم حتی به آستانه جذب یک نیرو مختص بیمه درمان از بیمارستان شهدای فاروج رسیدیم اما به خاطر مسائلی که ذکر آن نیاز نیست و بخاطر حقوق و مزایا که در بیمارستانها بیشتر از شعب بیمه است، موفق نشدیم.

 وی گفت: در حال ارتباط گیری با بیمارستان هاشمی به منظور انعقاد قراردادی هستیم که اگر این قرارداد منعقد شود بسیاری از مشکلات حل می شود.

آزاد اشاره کرد:  البته این قرارداد قبلاً وجود داشته اما به دلیل اینکه مبلغ بیمه را تیم اجرایی یعنی تیم علوم پزشکی یا بیمارستان مشخص می‌کند و آن بیش از تعهد بیمه بود متاسفانه بیمه قطع شد لذا در تلاش هستیم که بتوانیم قراردادی را منعقد کنیم که تا مبلغی که در تعهد بیمه است را مراکز بیمه پرداخت کنند و مبالغ بیش از آن توسط بیمار پرداخت شود.


بخشنامه ای برای رایگان بودن درمان کرونا صادر نشده است

مدیر بیمارستان آیت االله هاشمی شیروان گفت: هیچ بخشنامه ای مبنی بر رایگان بودن درمان بیماران مبتلا به کرونا صادر نشده است اما هزینه های آن تحت پوشش بیمه است.

جواد دوست زاده با بیان اینکه این بیمارستان زیر مجموعه وزارت بهداشت و درمان و مرکزی دولتی است، گفت:  ملزم هستیم خدمات را براساس تعرفه های دولتی ارائه دهیم.

وی افزود: زمانی که بیماری در بیمارستان بستری می شوند، تحت پوشش بیمه بودن وی بررسی می شود و طبق مصوبات و تعرفه های مشخص شده بخشی از هزینه های درمان برعهده بیمه و بخشی بر عهده بیمار است.

وی اظهار داشت: طبق قانون تمامی بیمارستانهای دولتی ملزم هستند با 4 بیمه اصلی شامل بیمه تامین اجتماعی، بیمه سلامت، بیمه کمیته امداد و نیروهای مسلح قرارداد ببندند و براساس تعرفه هایی که هر ساله هیئت دولت ابلاغ می کند با بیمه ها هماهنگ می شود و صورتحساب صادر می شود.

وی با بیان اینکه یکسری از خدمات ارائه شده در تعهد بیمه ها نیست، تاکید کرد: در چنین شرایطی با بیمار صحبت می شود که این اقدام در تعهد بیمه نیست .

دوست زاده با بیان اینکه سیاستگذار برای بیماران کرونایی که هیچگونه بیمه ای ندارند، راه کارهایی را اندیشیده است، گفت: در چنین مواقعی مدد کار بیمارستان راهنمایی لازم را انجام می دهد تا بتوانند برای خوشان بیمه تهیه کنند.

وی خاطرنشان کرد: کاهی مواقع با بیمارانی مواجه می شویم که بی خانمان بوده و یا کد ملی ندارند که این بیماران بستری شده و از خدمات برخوردار می شوند و سپس طبق صورتجلسه،هزینه این افراد رایگان محاسبه شده است.

مدیر بیمارستان هاشمی شیروان با اشاره به اینکه تابحال بیماری نداشته ایم که بخاطر هزینه درمان خدمات دریافت نکرده باشد، اظهارکرد: درمان کرونا رایگان نیست و مصوبه ای هم مبنی بر رایگان بودن درمان بیماری کرونا ابلاغ نشده اما هزینه های این بیماری هم تحت پوشش بیمه است.

وی ادامه داد: مواردی داشتیم که بیمارانی  نتوانستند هزینه درمان را پرداخت کنند ولی به هیچ وجه خود بیمار یا متوفی خانواده ها را در بیمارستان نگه نداشته ایم و این حرفها شایعه است اما با دریافت مدرکی یا ضمانتی بیمار یا متوفی را در اختیار خانواده ها قرار داده ایم.

  

دوست زاده گفت: هر بیمه تجارتی بخواهد می تواند با رایزنی با علوم پزشکی استان وارد مذاکره شود و طبق تعرفه هایی که داریم قرارداد منعقد کنند.

مدیر بیمارستان هاشمی شیروان خاطرنشان کرد: در حال حاضر در شرایط کنترل شده بیماری هستیم که آن هم نتیجه رعایت کردن مردم است فقط تنها چیزی که هست نباید ساده انگاری کنیم چراکه هر زمانی ساده انگاری کردیم منجر به خسارت شدیم.

وی گفت: در حال حاضر کمبودها و نبود تجهیزات مثل ماسک برای پرسنل وجود ندارد و در تامین تجهیزات فردی، درمانی و دارویی کمبودی نداریم.

دوست زاده تصریح کرد: یکی از دلایلی فوت بیماران کرونایی مراجعه دیرهنگام به بیمارستان بخاطر ترس از بیماری  و هزینه های درمان است ولی مردم ترس را کنار بگذارند از بابت هزینه هم دغدغه زیادی نداشته باشند.

وی در پایان گفت: حدود 50 درصد پرسنل درمان به بیماری کرونا مبتلا شده اند، بستری هم شده اند و حتی بدحال هم شده اند اما خدا را شکر در این مورد فوتی یا شهید درمان نداشته ایم.

انتهای پیام/حق بین


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


پایگاه خبری تحلیلی اخبار شیروان